انواع باسداکت

تاریخ خبر: ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
انواع باسداکت : در یادداشت‌های قبلی گفتیم که باسداکت‌ها به عنوان واسطه‌های انتقال برق در یک محیط، هادی‌های الکتریسیته‌ای هستند که از دو قسمت Busکه شینه‌ای مسی یا آلومینیومی بوده و وظیفه انتقال برق را بر عهده دارد و همچنین Ductکه به عنوان کانالی پیش ساخته این رشته رسانا را در بر می‌گیرد تشکیل شده‌اند.

استفاده از باسداکت ‌ها از دهه‌های ابتدایی قرن بیستم در مجموعه جنرال موتور آغاز شده و پس از اینکه کمپانی‌های دیگری نیز نظیر Siemens، Simelectro، Telemechanique، Westinghouseو ...به این جرگه پیوستند، این سامانه برق رسانی صنعتی به یکی از محبوترین روش‌های انتقال انرژی الکتریکی تبدیل شد .

گفتنیست که امروزه در آستانه یک صد سالگی تولد این پدیده، اکثر خط تولیدهایی که از ماشین آلات پرمصرف و بزرگ استفاده می‌کنند به این سامانه مجهز هستند .

با گذر از تکرار مکررات باید گفت که در دسته‌بندی انواع باسداکت معیارهای مختلفی مورد توجه قرار می‌گیرد که کاربرد و نوع ولتاژ آن‌ها بیشتر مد نظر است . به همین دلیل قصد داریم تا با توجه به این تقسیم‌بندی‌ها در ادامه به بررسی انواع باسداکت بپردازیم .
 
انواع باسداکت بر اساس کاربرد

باسداکت Non-Segregatedیا تفکیک نشده


همانطور که نام این دسته برمی‌آید 3 فاز موجود در این محفظه‌ها از یکدیگر جدا نبوده و جملگی بدون داشتن عاملی تفکیک‌کننده در داخل داکت فلزی خود جای می‌گیرند .

به دلیل ساختار ساده‌تر این محصولات قیمت آن‌ها نیز از دیگر انواع باسداکت کمتر بوده و در عین حال به دلیل عدم جدایی آن‌ها در سامانه‌های فشاری ضعیفی که حداکثر می تواند تا 6000 آمپر جریان را از خود عبور دهند استفاده می‌شوند .

باسداکت Segregatedیا تفکیک شده

همانطور که تفاوت این دسته با نوع قبلی تنها در یک "NON" یا همان «تفکیک شده» و «نشده» می‌باشد، از نظر ساختاری هم تنها وجود چند جداره که فلزهای مذکور را از یکدیگر جدا می‌کنند فرق آنهاست .

اگرچه به ظاهر این تفاوت خیلی بزرگ نبوده و این دیواره‌ها قرار است مانع برخورد شینه‌هایی که از نظر فیزیکی هیچگاه به یکدیگر نمی‌رسند بشوند ، اما در حقیقت این موانع با ایجاد یک شیلدینگ مغناطیسی میانه باسبارها‌ سدی زده و آن‌ها را از لحاظ مغناطیسی از دیگری جدا می‌کنند .

کاربرد این محصولات در سامانه‌های فشار متوسط است .

باسداکت Isolated Phaseیا فاز مُنفک

از این محصولات که تحت نام IPBهم شناخته می‌شوند، در سیستم‌های فشار قوی استفاده می‌شود، جایی که جریان خروجی بسیار بالا بوده و ترانسفورماتورها قادر به انتقال و هدایت جریان مذکور نمی‌باشند .

در باسداکت‌های منفک یا ایزوله جنس هادی آلومینیوم بوده و پوسته آن با حداقل کردن میدان مغناطیسی باعث کاهش نیروی بین هادی در زمان اتصال کوتاه خواهد شد.
 
باسداکت‌ها بر اساس نوع ولتاژ

باسداکت 
تابلو برق فشار متوسط

این نوع باسداکت‌ها توانایی انتقال ولتاژهای بالای 1000 ولت را داشته و حتی می‌توانند تا اختلاف پتانسیل 33000 ولت را نیز پوشش دهند . این محصولات از نظر فیزیکی دارای تنوع زیادی هستند اما به طور کلی در دو گروه لوله‌های سطح مقطع بزرگ و شینه مسی تخت یافت می‌شوند .

در ادامه لازم به ذکر است که باسداکت‌های ولتاژ متوسط درون محفظه‌های فلزی خود دارای مقره و چنگک‌های مخصوص بوده و از هوا به عنوان عایق پوششی آن‌ها استفاده می‌شود .
 
باسداکت تابلو برق فشار ضعیف

در ادامه مبحث انواع باسداکت و با ورود به دسته ولتاژ ضعیفشان خواهیم دید که بیش از اینکه نام باسداکت‌های این شاخه مورد استفاده قرار گیرد، بیشتر از نام زیر دسته‌های آن یعنی انواع باسداکت رزینی، ایمپکت یا ساندویچی و سیستم استفاده می‌شود .

با توجه به این مطلب باسداکت‌های رزینی محصولاتی با مقاومت بالا در برابر خوردگی و آتش سوزی بوده و می‌توان این محصولات را در فضای باز و محیط‌هایی با آلودگی بالا (مثلاً دارای گرد و غبار زیاد) استفاده نمود .

بنا به این ویژگی ها و همچنین با نصب اصولی این محصولات می‌توان ادعا کرد که در میان انواع باسداکت ها این محصولات دارای بالاترین بازدهی و بهترین خروجی هستند .

با کنار هم قرار دادن این ویژگی‌ها می توان دریافت که حوزه نفت، گاز و پتروشیمی (به دلیل شرایط خاص محیط و موادی که با آن‌ها سروکار داریم) ، معادن، تولید کاغذ و صنایعی نظیر خودروسازی استفاده از این زیرشاخه اهمیت بسیاری دارد .

دسته بعدی باسداکت‌های فشار ضعیف نمونه‌های ایمپکت یا ساندویچی می‌باشد که مناسب محیط‌های داخلی و به دور از چالش‌های فیزیکی (مثلاً یک ساختمان اداری یا مرکز خرید) هستند . این محصولات تنها بواسطه اتصال به یکدیگر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند، چرا که پیش ساخته بوده و برپایی سامانه آن‌ها مستلزم طراحی و تولیدی سفارشی نمی‌باشد .

در نهایت لازم به ذکر است باسداکت های سیستم هم که در آمپراژهای پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند کوچکترین نمونه‌های در دسترس در بازار ایران می‌باشند .
 
با عنایت به توضیحات فوق، چنانچه نیازمند دریافت اطلاعات بیشتر یا مشاوره‌ای تخصصی در خصوص انتخاب و خرید باسداکت هستید، مجموعه ساتها با سال‌ها تجربه در حوزه تولید و عرضه تابلوهای برق، انواع نردبان و سینی کابل در خدمت شما می‌باشد .