سرویس و نگهداری تابلو برق

تاریخ خبر: ۱۳۹۹/۱۲/۱۰

سرویس و نگهداری تابلو برق : همه محصولات فیزیکی با مرور زمان فرسوده شده و علاوه بر تغییراتی منفی که در بازدهی آن‌ها به وجود می‌آید، از نظر ظاهری نیز شکل و فرم ایده‌آل خود را از دست می‌دهند .

شاید سنگ‌ها و دیگر اجرام معدنی را بتوان به عنوان نمادهای سرسختی و عدم تغییرپذیری معرفی کرد، اما همانطور که می‌بینیم خود این محصولات نیز با قرار گرفتن در معرض عوامل آسیب زننده فرسوده شده و تحلیل می‌روند یا شکسته و خرد می‌شوند ؛ در نتیجه نمی‌توان از کالاهای ساخت دست بشر (نظیر تابلو برق فشار متوسط و تابلو برق فشار ضعیف ) انتظار داشت که همواره با نهایت راندمان خود کارکرده و بدین واسطه برای مجموعه مالک یا مصرف‌کننده خود مشکلی به وجود نیاورند .

روش‌های سرویس و نگهداری تابلو برق

با عنایت به این توضیحات رعایت نکاتی که از یک سو به استفاده بهتر از این محصولات منجر می‌شود و از سویی دیگر موجب پیش‌بینی زمان تعمیر به موقع آن می‌شود سبب می‌گردد تا عمر مفید محصولی که روزی از دور خارج می‌شود افزایش یافته و بدین ترتیب موعد تعویض آن به عقب بیافتد .

همه اینها در حالیست که آسیب دیدن سامانه‌ای مثل یک تابلوی برق تنها به قطع شدن سیستم روشنایی یک محیط محدود نشده و حواشی آن (مثلاً از دسترس خارج شدن سرورهای یک مجموعه)خسارات بیشتری را به بار خواهد آورد؛ در نتیجه اینکه رسیدگی دقیق و اصولی به آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

در همین رابطه قصد داریم تا در یادداشت سرویس و نگهداری تابلو برق به بررسی نکاتی مهم در راستای افزایش دوام و استمرار فعالیت این محصولات بپردازیم؛ پس با ما همراه باشید :
 
 

  • سرویس ساده

به عنوان نخستین و ساده‌ترین روش برای سرویس و نگهداری تابلو برق می‌توان به رعایت نکات اولیه نگهداری از یک دستگاه اشاره کرد! در گام نخست نگهداری اصولی از یک محصول لازم نیست تا شما متخصص تعمیرات باشید، همین که آن را به صورت دوره‌ای و منظم تمیز کرده، اتصالاتش را از نظر نشتی چک نموده یا آن‌ها را سفت و روغن‌کاری کنید، محیط مورد نظر را از جنبه گرد و غبار یا رطوبت ایزوله کرده و دمای آن را در سطحی ایده‌آل نگه دارید بخشی از راه سرویس و نگهداری تابلو برق را رفته‌اید .

  • نمایشگرهای هوشمند

ابزارهای نمایشگر آنلاین توانایی پیش‌بینی و هشدار به کاربران یک تابلو برق را داشته و به سادگی وضعیت‌های نامعلوم یا ریسکی را شناسایی و اعلام می‌کنند، لذا استفاده از آن‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد!

تصاویری که با کمک دوربین‌های مادون قرمز از یک تابلوی برق گرفته می‌شود سبب می‌گردد تا بخش‌هایی از آن که دارای فعالیتی بیشتر یا غیر عادی بوده و بدین ترتیب حرارت بیشتری تولید می‌کنند مشخص گردد .

به همین واسطه از یک سو می‌توان قطعه آسیب دیده را تعویض کرده و یا در صورتی که در آخرین روزهای فعالیت خود قرار دارد جایگزینی را برای آن تدارک دید .

نهایتاً لازم به ذکر است که نصب یک نمایشگر مادون قرمز به عنوان عملی پیشگیرانه موجب گزارش خرابی پیش از وقوع آن خواهد شد .

  • تعویض دوره‌ای قطعات مهم

اگرچه در تابلوهای برق کوچکترین اجزاء نیز در راستای تحقق اهداف این سازوکار مهم و موثرند، اما می‌توان گفت که در میان آن‌ها قطعاتی نقش پررنگ‌تری دارند! به عنوان مثال مدارشکن قدرت به عنوان عضوی که دارای عمر مفید تقریباً یک سال است، باید در دوره‌هایی مشخص و به صورت دستی تعویض گردد .

این کار علاوه بر هزینه‌های بسیار کمی که در مقایسه با از کارافتادن ناگهانی این سلسله قطعات دارد در کمترین حسن خود موجب تمیز ماندن محل اتصال و انجام آزادانه عملیات مربوطه می‌شود .

در تکمیل این موارد لازم به ذکر است که گاهی واحد نگهداری قادر به پشتیبانی مدارشکن در محدوده تلورانس‌های استاندارد در صنعت نیست، در نتیجه الزامیست تا تیم تعمیرکار قادر به بازسازی قطعه در محل بوده و با استاندارد های ANSIآن را پس از مرحله تعمیر تست نماید .

  • جمع‌آوری و ذخیره اطلاعات

زمانی که اطلاعات یک تابلوی برق به درستی ثبت و ضبط می‌شود، علاوه بر اینکه عمر مورد انتظار تجهیزات مشخص شده و می‌توان به تحلیل درستی از وضعیت آن رسید و نگهداری همه‌جانبه‌تری از آن‌ها داشت، در موعد تعمیرات نیز به دلیل اینکه پیشینه عملکرد دستگاه در دسترس است، عیوب موجود بهتر و سریعتر پیدا شده و حل می‌شوند .

  • به روز نگه داشتن محصول

می‌دانیم که قطعات و محصولات موجود در صنایع مختلف (و حتی زندگی روزمره ما) به طور پیوسته در حال تکامل و بهبود هستند، در نتیجه همسو شدن با جریان به روزرسانی تجهیزات مجموعه‌های مختلف اجتناب‌ناپذیر است .

در همین رابطه لازم است تا تجهیزاتی که دارای عمر مفید و مشخصی بوده و ممکن است که همینک با بسیاری دیگر از تجهیزاتی که با آن در ارتباطند هماهنگی و سنخیتی نداشته باشد، ارتقاء یافته و طی یک راه حل اقتصادی به بهره‌برداری برسند .